Skolēni iepazīst mākslu un kino

28. aprīlī Saldus pamatskolas 5.b un 6.a klases skolēni ar programmas Latvijas skolas soma atbalstu Latvijas nacionālajā mākslas muzejā apmeklēja nodarbību “Atklāj mākslas muzeju”.

6.a klases skolēni apmeklēja arī kinoteātri Splendid Palace.

Mākslas muzejā nodarbības mērķis bija iepazīties ar dažādiem mākslas procesiem vēstures gaitā Latvijā un ievērojamākajiem meistardarbiem, izceļot katra perioda nozīmīgākās, izcilākās parādības un autorus, kā arī inovācijas.

• Skolēni apmeklēja muzeja telpas, iepazina 19.-20.g.s. mākslas darbiem.
  • Veidoja izpratni par vispārzināmo, problemātisko un neviennozīmīgo, kā arī veicinājām labvēlīgu personīgo saikni ar mākslu.
  • Iepazina Amandas Ziemeles izstādi Saule ar zobiem.
  • Redzēja un aptaustīja darbus izstādē “Vaclavs Špakovskis. Rīgas piezīmju grāmatas.”, kas iepazīstina ar poļu avangarda pārstāvja Vaclava Špakovska (Wacław Szpakowski, 1883–1973) daiļradi.
  • Uzzinājām kur un kā tiek uzglabātas gleznas, kuras nav apskatāmas kādā no izstāžu zālēm.
  • Iepazināmies ar Purvīša balvas 2023 kandidātu darbiem.

Skolēnu atziņas:

• Uzzināju par mākslas darbu glabātavu-noliktava, kurā darbi salikti vairākos stāvos ar minimālu apgaismojumu.
  • Mani pārsteidza, ka mākslinieka V.Purvīša gleznas vērtība ir aptuveni 200 000 Eur.
  • Biju izbrīnīts, ka Jaņa Rozentāla glezna “Pēc dievkalpojuma”, oriģinālie izmēri bija diezgan lieli.
  • Uzskatu, ka mūsdienu modernā māksla ir palikusi ļoti vienkāršota un garlaicīga.
  • LNMM bija ļoti krāšņs un grezns un, ka tam ir 7 stāvi;
  • Pārsteidza muzeja krājumi.
  • Uzzināju, ka arī muzeja bēniņos ir izstādīti mūsdienu mākslinieku darbi;
  • Uzzināju dažādus faktus par muzeja renovāciju, piemēra.
  • Neparasti bija, ka muzeja pagrabstāvā atradās 3 tonnas graudu, kas bija kā daļa no ekspozīcijas. Darbiniece stāstīja, ka tie ir ekoloģiskie graudi bez kukaiņiem, jo muzejs ļoti baidās no tiem.
  • Uzzināju, ka muzejam ir terase, ko no ielas nevar redzēt.
  • Uzzināju, ka gleznas ir jāsaudzē un arī saules gaisma tās bojā, tāpēc muzejā ir īpaši aptumšotas lampas.

Kinoteātrī Splendid Palace iepazina kino ēku, zāles un skatījās mākslas filmu “Māsas”.

Nodarbības mērķis: iepazīties ar kinoteātra vēstures niansēm un neparastām, krāšņām neobaroka stilā veidotajām telpām, gandrīz 100 gadu tālā vēsturē.  Skatīties pašmāju kinofilmu “Māsas”.

Nodarbības laikā:

• Uzzināju, ka kinoteātrī vēl vietām ir saglabājusies oriģinālā siena un grīda;
  • Uzzināju, ka pēc Otrā Pasaules kara kinoteātri pārdēvēja par “Rīgu”.
  • Kādreiz kinoteātra direktora kabinets bija iekārtots tā, lai varētu saskaitīt apmeklētājus.
  • Izrādās, ka kinoteātri apmeklējis arī bijušais Latvijas valsts prezidents Kārlis Ulmanis.
  • Daudzi kinoteātri apmeklēja, jo tur bija ļoti laba bufete, kurā bija gardas biezpienmaizītes.
  • Mani pārsteidza greznā kinoteātra zāle ar palmām.
  • Uzzināju, ka šogad, 30. decembrī kinoteātri svinēs savu 100. gada dienu.
  • Mums pastāstīja, ka kinoteātri līdz šim brīdim apmeklējuši 6 miljoni cilvēku.
  • Kinoteātra renovācijas laikā tika atrasts cilvēka galvaskauss, gide stāstā, ka kopš tā laika te spokojoties.

Par filmu:

• Patika, ka mazā māsa tika dzīvot uz Ameriku.
  • Filmas laikā uzzināju, ka bērni no bērnunamiem var tikt adoptēti uz ASV.
  • Man bija žēl, ka meiteņu mammai bija vienalga par savām meitām.
  • Es ļoti ceru, ka arī vecākā māsa tika pieņemta kādā labā ģimenē, kurā viņu saprot.
  • Man filma patika, jo tā man lika domāt, ka ne visiem bērniem ir labi vecāki.
  • Vecākās māsas vietā, es neatļautu mazajai māsai doties prom uz Ameriku, jo tad varbūt viņas vispār nekad vairs nesatiktos.
  • Filma bija skumja, bet pamācoša,
  • Patika, ka kino zālē mēs bijām vienīgie un varējām paši izvēlēties, kur sēdēt.