Starptautiska pieredze skolu futbolā Spānijā

Starptautiska pieredze skolu futbolā Spānijā

 

Personu mobilitāte mācību nolūkos

Saldus pamatskolas divpadsmit 6.-7.klašu puiši un trīs pedagogi no 2023.gada 26.oktobra līdz 1.novembrim Spānijā, Marbellā piedalījās Skolēnu grupas mobilitātē Erasmus+ programmas (KA121) projekta Personu mobilitāte mācību nolūkos, Nr. 2023-1-LV01-KA121-SCH-000117805 (“Demokrātija un pedagoģija”).

Projekta koordinators – Spānijas uzņemošā organizācija Colegio San Jose De Calasanz Escola Pia Algemesi.

Projekta mērķis – pilnveidot skolēnu un skolotāju pieredzi, zināšanas un prasmes futbolā un citās fiziskās aktivitātēs, piedalīties futbola sacensībās, praktizēt angļu valodas lietošanu, attīstīt starpkulturālās zināšanas, paplašināt Eiropas dimensiju, veicināt apziņu par ilgtspējīgu vidi.

Pirmā pieredze skolu futbolā un izcīnīta trešā vieta

Spānijā piedalījāmies skolu pasaules kausa sacensībās futbolā, pārstāvot Saldus pamatskolu U-13 grupā. Kopumā sacensībās piedalījās 9 komandas no Itālijas, Īrijas, Spānijas, Beļģijas, Kurdistānas un Saldus pamatskola.

Atklāšanas ceremonijā pārstāvis no katras komandas lasīja vienu godīgas spēles principu. Sacensību nolikuma vēstījumā bija  ietverta vienaudžu draudzības un dzimumu līdztiesības principu ievērošana slēgtā vidē un ētiskas uzvedības principi sacensību laikā un ārpus tām.

Pirmajā dienā izspēlējām 3 spēles, divās no tām izcīnot uzvaru. Spēļu rezultāti Saldus pamatskola – Spānija 2:1; Saldus pamatskola – Itālija 3:5; Saldus pamatskola – Beļģija 3:0.

Otrās dienas divas spēles pret Itālijas komandām uzvarējām ar rezultātu 3:0 un 5:0 un kvalificējāmies pusfinālam.

Trešajā dienā pusfinālā zaudējām Spānijas komandai, tādējādi savā grupā izcīnot godpilno trešo vietu.

Sporta nometnes cienīgs režīms

Sacensību dienās tika ievērots režīms: rīta rosme, ko pēc skolotāju iniciatīvas un puišu piekrišanas īstenojām viesnīcas pagalmā, brokastis, brauciens uz stadionu un līdzdalība sacensībās, pusdienas viesnīcā, organizētas brīvā laikā aktivitātes, vakariņas, nakts miers. Uz stadionu mēs tikām nogādāti ar autobusu, spēļu starplaikos arī tur uzturējāmies, tad visus kopā mūs atveda atpakaļ uz viesnīcu.

Ārpus futbola aktivitātes

Iesaistījāmies organizatoru plānotajās aktivitātēs: sakopām jūras pludmales posmu Marbellas pilsētā, lai izprastu atkritumu ietekmi uz vidi un to, ka varam ikdienā veidot ilgtspējīgu vidi, apguvām atbildīgu  attieksmi pret dabu un nākotni, strādājot kopā ar vienaudžiem no citām Eiropas valstīm. Aktivitāti atbalstīja kompānija Coca-cola. Kopā tika savākti 135 kg atkritumu – vislielāko daļu  no tiem veidoja plastmasa un no jūras izskalotas vienreizējas lietošanas salvetes.

Piedalījāmies organizētās brīvā laika aktivitātēs pēc sacensībām: spēlējām volejbolu, futbolu un iepazināmies ar citu valstu jauniešu pieredzi brīvā laika pavadīšanā, kopīgi skatījāmies un diskutējām par  futbola spēli starp Barselonas un Madrides Real komandām.

Uzzinājām par futbolu partnervalstīs, tā popularitāti pusaudžu, tai skaitā, meiteņu vidū. Katrs dalībnieks pārbaudīja arī savas individuālās prasmes un spējas iekļauties komandā, ievērojot ētiskas uzvedības principus kā sacensību laikā, tā ārpus tām.

Spānijas vēstures, kultūras un dabas daudzveidības iepazīšana

Pēc sacensībām divas dienas iepazinām Spānijas dabas un kultūras daudzveidību. Selvas dabas parkā iepazinām augu un dzīvnieku valsts daudzveidību, 100 hektāru platībā dabiskos apstākļos tur dzīvo lauvas, degunradži, žirafes, ziloņi, ūdensdzīvnieki, putni un rāpuļi. Piedalījāmies nodarbībā par vanagu dzimtas putniem, pilnveidojām datorikas stundās iegūtās fotografēšanas un filmēšanas prasmes. Apmeklējām Estepones pilsētu un devāmies uz Vēršu cīņu arēnu un muzeju, apskatījām vēršu cīņu vēstures ekspozīciju, toreadoru krāšņos tērpus un dažādas laikmeta liecības. Etnogrāfiskajā muzejā Iepazinām ekspozīciju par seniem darbarīkiem, priekšmetiem, jūrniecību, kino un foto vēsturi. Salīdzinājām redzēto ar Latvijas brīvdabas muzejā sastopamajiem senajiem priekšmetiem un atradām daudz kopīga. Paleontoloģijas muzejā eksponātu krājumu veidoja seno dzīvnieku un augu fosilijas no Spānijas un tai blakus esošajām teritorijām, dinozauru skeleti. Izstaigājām Esteponas šaurās ieliņas, jūras promenādi, jahtu ostu.

Iegūta vērtīga pieredze un jaunas prasmes

Projektā esam guvuši starptautisku futbola spēļu un citu aktivitāšu  organizēšanas un līdzdalības pieredzi. Izcīnīta 3.vieta motivē Saldus pamatskolas jauniešus turpināt nodarboties ar sportu un fiziskajām aktivitātēm ikdienā. Sasniegums  veicinājis puišu pašvērtējumu un apziņu, ka regulārs darbs un neatlaidība dod rezultātu. Ikvienam dalībniekam gūts apstiprinājums par vides ilgtspējas saglabāšanu un ikviena sabiedrības locekļa iesaistes nepieciešamību tās saglabāšanā. Iepazināmies ar citu valstu jauniešu pieredzi brīvā laika pavadīšanā, kopīgi skatījāmies un diskutējām par  futbola spēli starp Barselonas un Madrides Real komandām. Uzzinājām par futbolu partnervalstīs, tā popularitāti pusaudžu, tai skaitā, meiteņu vidū. Izprasta vienaudžu draudzības loma un dzimumu līdztiesības principu ievērošana slēgtā vidē. Apgūta pārvietošanās ar mobilās lietotnes Google Maps palīdzību un orientēšanās svešā vidē. Pilnveidotas svešvalodu prasmes un lēmumu pieņemšana bez vecāku klātbūtnes ikdienas sadzīves situācijās.

Informāciju sagatavoja Dace Susekle