Projekta vizīte Portugālē

Saldus pamatskolas komanda 6 skolotāju un 10 skolēnu sastāvā no 2021.gada 17. līdz 24.oktobrim piedalījās Erasmus+ projekta “EAT WELL – MOVE MORE – DO BETTER” mobilitātē Alkenedē, Portugālē.

Kopā ar mums projektā darbojās skolēni un skolotāji no Polijas, Turcijas, Grieķijas un Portugāles.

Nedēļas garumā piedalījāmies ar mācīšanos, vides un kultūras iepazīšanu saistītās aktivitātēs, veselīga uztura gatavošanas nodarbībās, sporta aktivitātēs, pilnveidojām  angļu valodas prasmes.

1.diena.

Iepazinām Alkenedes skolu, mācību telpas, sporta halli, apkārtni, skolas bibliotēkā bija iekārtots stūrītis, veltīts Latvijai. Tas mūs patīkami pārsteidza. Apskatījām arī vienu modernu telpu – nākotnes klasi. Piedalījāmies nodarbībā STEM jomā, autobusā-mobilajā inovāciju laboratorijā mērījām savu roku spēku, īpašā telpā apskatījām cilvēka iekšējos orgānus, interaktīvajā ekrānā, grozot zemeslodes prototipu, meklējām Latviju. Iepazīstinājām citu valstu pārstāvjus ar Latviju, tas bija pārbaudījums – uzstāties projekta dalībniekiem. Iepazinām citas dalībvalstis. Pirmā dienā apmeklējām  arī tuvumā esošo bērnudārzu un sākumskolu.

2.diena.

Kājām devāmies ekskursijā pa Alkanedes ciematu, kāpām pašā augstākajā kalnā uz Alkandes pili, kurā portugāļu skolēni bija iestudējuši  pils leģendas dramatizāciju. Devāmies vizītē pie Alkenedes ciemata mēra. Mērijā baudījām veselīgus našķus – garšīgus vietējos augļus. Viesojāmies  metālapstrādes uzņēmumā “Fravizel”, kur piedalījāmies programmēšanas aktivitātēs ar Arduino robotiem. Aktīvi atpūtāmies tuvējā sporta laukumā. Apmeklējām dabas parku, pētījām dinozauru pēdu nospiedumus. Šajā dienā arī daudz pārvietojāmies ar kājām.

3.diena.

Dienu pavadījām, iepazīstot Portugāles galvaspilsētu Lisabonu gan pa sauszemi, gan pa ūdeni. Braucām ar speciālu autobusu, kurš pēkšņi iebrauca upē un pārvērtās par kuterīti. Portugāļu atraktīvais gids mūs iepazīstināja ar pilsētas vēsturi un citiem faktiem. Uzzinājām, ka Lisabonā dzīvo aptuveni 5,7 miljoni iedzīvotāju. Pilsēta tiešām skaista, ar daudz parkiem un alejām.

4.diena.

Devāmies ekskursijā gida pavadībā pa Santaremas pilsētu. Pabijām vietējā parkā Težas upes krastā, no tā pavērās skaista panorāma uz apkārtni. Šeit arī brīvā dabā baudījām pusdienas. Apmeklējām ievērojamākās kultūras celtnes, baznīcas un bijām vizītē pie pilsētas vicemēres. Viesošanās laikā svinīgu uzrunu teica arī mūsu projekta vadītāja skolotāja Lāsma un projektu koordinatore, skolotāja Laima Krasta. Atgriežoties Alkanedē, skolēni piedalījās sporta un veselīga uztura darbnīcās. Skolotājiem tikmēr notika darba sesija, kurā tika plānotas nākamās projekta aktivitātes.

Dienas noslēgumā bija sertifikātu izsniegšana.

5.diena.

Devāmies neaizmirstamā piedzīvojumā uz Nazarē pludmali Atlantijas okeāna krastā. Tur mūs ietērpa hidrotērpos un okeāna lagūnā mēs baudījām ūdenspriekus – supojām, braucām ar kajakiem un kanoe laivām. Atraktīvākais piedzīvojums bija brauciens ar piepūšamo liellaivu, tā mūs izvizināja pa okeāna viļņiem. Pēc tam braucām uz Sanmigela Arkanjo cietoksni, no tā, cik tālu vien sniedzās skats, zem mūsu kājām šalkoja okeāns. No šīs vietas tiešām varēja redzēt, ka zeme ir apaļa. Tālumā okeāns meta līkumu ap klinti, vējš plandīja mūsu matus un elpu brīžam rāva ciet, bet baltās putu šļakatas lejā žilbināja mūs ar savu varenumu. Ar funikulieri nobraucām uz pilsētas pludmali un devāmies pastaigā gar okeāna krastu. Pludmalē bija izsludināts sarkanais brīdinājums, tas nozīmē, ka lielo viļņu dēļ pie okeāna krasta tuvoties nedrīkst. Vakarā baudījām portugāļu nacionālo virtuvi – maizi, zivis, kartupeļus, savdabīgus desertus.

6.diena

Rīts sākās ar atvadām no viesģimenēm, laba ceļa vēlējumiem un daudziem paldies par viesmīlīgo uzņemšanu. Dienu pavadījām Lisabonā, tuvāk iepazīstot pilsētu. Orientējāmies pilsētā ar mobilās aplikācijas palīdzību, pusdienojām MacDonaldā, braucām ar metro. Staigājām pa brīnišķīgu aleju, kurai pa vidu bija neparasta strūklaka, pāri upes krasta līnijai redzējām gaisa vagoniņus, bet apņēmības pilni esam tos iemēģināt nākamajā reizē, kad atbrauksim uz Lisabonu. Priecājāmies par saulaino laiku, skaistajām pilsētas vietām, krāsainajiem kokiem. Vakarā devāmies uz viesnīcu, lai jau agri no rīta dotos uz lidostu.

7.diena.

Mājupceļš. Lai arī cik labi ir būt citās zemēs, pienāk brīdis, kad jādodas mājup un jāiztur ilgais un nogurdinošais lidojums. Aizkustinošs ir brīdis, kad pa lidmašīnas logu jau saskatāms Rīgas jūras līcis, Kolkas rags, Daugavas un Lielupes ieteka jūrā, tad, šķiet, ka esam jau mājās, vēl tikai lidmašīnas riteņu saskare ar skrejceļu, pasažieru aplausi par veiksmīgu nosēšanos, un esam mājās. Latvijā.

Ģimenes mūs sagaida ar prieka asarām, apskāvieniem, bezgalīgu mīlestību. Varam uzelpot arī mēs, skolotājas, visi laimīgi esam mājās. Uzticētie dārgumi atdoti gādīgo vecāku rokās. Skaists piedzīvojums. Katram ar saviem iespaidiem.

Paldies Erasmus+ iespējām un mūsu skolotāju iniciatīvai.